مقالات

7 اشتباه رایج در واردات که لازم است بدانید!

نکات مهم واردات

نکات لازم برای واردات کالا

اشتباهات رایج و نکات مهم در واردات 

واردات، صادرات و ترخیص کالا، از جمله فعالیت های تجاری حساس در کشورمان هستند؛ به واسطه عدم وجود اطلاعات کافی و تغییر هفتگی قوانین، یکی از بزرگترین چالش های بازرگانان، بی اطلاعی از قوانین و قواعد به روز برای واردات و ترخیص کالاست، که در بعضی مواقع تبعات نامطلوبی را برای سرمایه تاجر به وجود می آورد. ما با 20 سال تجربه در حوزه واردات و ترخیص کالا، در این یادداشت به بررسی 7 اشتباه مهم می پردازیم که می تواند موجب جلوگیری از ضررهای جدی برای شما شود. تجربه ما به عنوان شرکت ترخیص کار در ترخیص کالا از بندرعباس و همچنین سالها فعالیت ما در حوزه ترخیص کالا از گمرک شهریار و همچنین 20 سال فعالیت در حوزه واردات و ترخیص ماشین الات می تواند در ادامه به شما کمک کننده باشد. 

یادتان نرود که کد تخصیص ارز ممکن است تا یک ماه طول بکشد!

تخصیص ارز یکی از مهم ترین بخش های واردات است، بازرگانان برای اینکه بتوانند کالای خود را ترخیص کنند، باید مجوز کد تخصیص ارز را از بانک مرکزی دریافت کنند، به نوعی بانک مرکزی باید مبلغ پولی که برای حواله لازم است و شرایط آن را تایید کند. یک نکته خیلی مهم که بازرگانان نسبت به آن بی توجه هستند، این نکته است که طبق قواعد جدید، دریافت کد تخصیص ارز حتی در برخی موارد ممکن است تا یک ماه طول بکشد. پس در نظر داشته باشید که در تعهدات واردات و قرارداد های خود برای زمان بندی، زمان تحویل را یک ماه دیرتر در نظر بگیرید. همچنین اگر نیاز به ثبت سفارش و یا ترخیص کالا از بندرعباس دارید، می توانید روی ما حساب کنید. 

از دیگر خدمات ما بیشتر بخوانید:

دوم :

همیشه اول ثبت سفارش!

یکی از مواردی که در واردات اصولا بازرگانان تازه کار به آن بی توجه هستند، اخذ مجوز ثبت سفارش کالا در سامانه جامع تجارت است؛ برخی از تجار عادت دارند که ابتدائا کالای خود را انتخاب و وارد خاک ایران می کنند، این در حالی است که در برخی موارد بسیاری از کالاها نیاز به پیش نیازها و مجوزهایی دارند که عدم توجه به آنها ممکن است موجب بروز مشکلاتی جدی برای کالا شود. مزیت ثبت سفارش کالا این است که در صورت وجود پیش نیاز و موانع احتمالی، واردات کالا ثبت نمی شود و شما پیش از وارات و خرید کالا می توانید مشکلات احتمالی آن را برطرف کنید. بر فرض مثال، در دورانی که واردات لوازم خانگی ممنوع بود، یکی از بازرگانان بدون توجه به این موضوع حجم زیادی خرید انجام داد و متاسفانه نتوانست کالای خود را وارد خاک ایران کند. ما در داهی تجارت در کمتر از یک هفته برای شما ثبت سفارش خواهیم کرد.

سوم:

گواهی بازرسی در مبدا را جدی بگیرید !

بعضی از کالاها دارای استاندارد اجباری هستند، به این معنا که بار قبل از حرکت باید توسط یکی از شرکت های سازمان استاندارد ایران مورد بازرسی قرار گرفته و از نظر کمی و کیفی مورد تایید قرار بگیرد، اسامی این کالاها را می توان از لیست استاندارد اجباری و یا با پرس و جو از متخصصان داهی تجارت به دست آورید. عدم توجه به این موضوع ممکن است موجب بروز مشکلاتی برای ترخیص کالای شما شود.

چهارم:

اینکوترمز، مادر مشکلات بازرگانان !

نا آشنا بودن بازرگانان به قواعد اینکوترمز، همیشه یکی از چالش های ما ترخص کاران است و در برخی موارد حتی سابقه داشته که موجب خواب کالای بازرگان تا یک ماه در گمرک شده است. برای مثال، ثبت سفارش با ترمز CFR  در سامانه جامع تجارت انجام می پذیرد، اما بازرگانان(فروشنده) با بی توجهی در ثبت سفارش بدون ذکر کرایه موجب می شود تا حالت تجاری به شکل FOB انجام می گیرد. این فرآیند موجب می شود تا ما مجبور به اصلاح ثبت سفارش شویم، که در صورت حساس بودن کالا ممکن است در برخی موارد تا مدتها به طول بیانجامد.

پنجم:

رفع تعهد ارزی!

رفع تعهد ارزی در واردات و صادرات نیز یکی از موارد مهمی است که بی توجهی به آن موجب ایجاد مشکل در پروژه های بعدی شما می شود. در صورتی که برای کالای وارداتی یا صادراتی خود رفع تعهد ارزی انجام ندهید، پروژه های بعدی شما  پس از ثبت سفارش موفق به اخذ کد تخصیص نمی شود.

ششم:

عدم آگاهی از امتیازات حمایتی کشور!

شاید باورش برایتان سخت باشد، اما بسیاری از مشتریان ما پیش از آشنایی با داهی  تجارت، مبالغ زیادی را به عنوان حقوق گمرکی و ارزش افزوده پرداخت کرده اند، در حالی که به صورت قانونی، با حمایت قوانین از پرداخت آن معاف بوده اند. این موارد در برخی پروژه ها از 500 میلیون تا حتی 1 میلیارد پرداخت اضافی هم عبور کرده است! . ما در داهی تجارت انواع مجوز معافیت گمرکی و واردات کالای مستعمل را برای شما انجام می دهیم.

هفتم:

تعرفه کالا را جدی بگیرید!

در برخی موارد به علت شباهت و نزدیکی کالاها، ممکن است کد تعرفه کالا با بی توجهی ثبت شود؛ این موارد را به صورت جدی پیگیری کنید و با ترخیص کار خود به اشتراک بگذارید، بی توجهی به این موضوع در بسیاری از موارد موجب جریمه های زیاد و حتی توقف ترخیص و عدم ترخیص کالا از گمرک می شود.

ترخیص ماشین الات از گمرک تخصص ماست. به عنوان شرکت ترخیص کالا در بندرعباس و همچنین شرکت ترخیص کالا در گمرک شهریار روی کمک ما حساب کنید. 

با 20 سال تجربه در کنارتان هستیم

همین حالا از متخصصین ما بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *